MUZOOS je název zatím posledního spolkového projektu, který by se nemohl uskutečnit bez úzké spolupráce mnoha lidí a institucí (více na Historie projektu).
Název v sobě nese zkratku předmětu zájmu, tedy zaniklé obce, osady a samoty (ZOOS). Přidáním písmen M a U by potom měl evokovat výraz muzeum a zároveň vzbuzovat zvědavost a zájem. Neobvyklý název by měl působit výjimečně, stejně jako náplň tohoto projektu.
Nebude to však muzeum, ale především dokumentační středisko zaniklých obcí, osad a samot Českého středohoří včetně objektů, které svým účelem nebyly určeny k bydlení (např. výletní restaurace nebo rozhledny).
Co je MUZOOS
MUZOOS je vlastně název celého objektu, který vznikne rekonstrukcí stávajícího Kulturního domu v Rýdeči, jehož stav z června roku 2021 je patrný z vedlejší fotografie (zdroj mapy.cz). V roce 2022 proběhla oprava fasády štítové stěny a v létě roku 2023 potom oprava fasády do ulice a také úprava prostoru před štítovou stěnou s možnosti posezení na lavicích.

MUZOOS bude polyfunkční objekt, kde v přízemí, v dnes nevyužívaných prostorách, bude interaktivní expozice dokumentačního střediska a turistické informační centrum. Stávající restaurace s kuchyní bude provozována v "novém" duchu. V přízemí bude sociální zázemí společné pro dokumentační středisko i restauraci.
V prvním patře z dosud málo využívaného sálu vznikne multifunkční prostor s možností pořádat přednášky, semináře, výstavy, ale také společenské akce typu promítání, hudební vystoupení, plesy, svatby či rodinné oslavy. Ve zbývajícím prostoru prvního patra bude prostá turistická ubytovna s hygienickým zázemím společným pro všechny ubytované.
Na přilehlých pozemcích objektu proběhnou terénní úpravy, mj. vznikne malé parkoviště; v plánu je přípojka pro jeden obytný automobil s možností nouzového nabíjení baterií elektrokol a také stojan pro nabíjení elektroaut.
MUZOOS by se svým vnějším vzhledem měl co nejvíce přiblížit stavu zachyceném na kolorované fotografii pořízené okolo roku 1910. Strukturou a výzdobou fasády, velikostí a členěním oken. Rovněž interiér, s výjimkou expozice a sociálního zázemí, by se měl nést v duchu 1. poloviny 20. století.
